Lata 50 i 60-te XX wieku to czas formowania i rozwoju Polskiej Szkoły Plakatu, która szybko zdobywa międzynarodowy rozgłos i uznanie. W 1966 r. odbyło się I Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, a w 1968 r. otwarto tutaj pierwsze na świecie Muzeum Plakatu.